Pterophorus pentadactylus - Pernatuška trnková

Tenhle drobný bílý motýlek patří do čeledi, jejíž křídla se podobají ptačímu peří. Jsou rozdělena do pěti cípů, přední mají dva a zadní tři. Cípy jsou porostlé jemnými řasami, takže připomínají strukturu pera. Pernatušky vypadají, jako by místo motýlích křídel měly na každé straně pět bílých pírek. Rozpětí křídel je kolem tří centimetrů, takže ta krásná třásnatá křídla, která obdivujete na fotografii, asi vlastníma očima neuvidíte.

Zadní nohy má dlouhé a tenké, s trnovitými výrůstky. Sedává většinou tak, že je stáhne k tělu a přidržuje se jen dvěma předními páry.

Housenky jsou zvyklé na různou potravu, živí se především na svlačci, také ale na jeteli, růži, trnce. Žijí v listech opředených pavučinkou nebo v lodyhách rostlin a kuklí se na spodní straně listů. Na kukle je také možné najít dlouhé bílé vlásky. Dospělý motýl létá od května do září, je aktivní za soumraku a je to obecně rozšířený druh.  Ve dne odpočívá na rostlinách nebo stromech a večer může vlétnout do místnosti za světlem, Poletovat začíná za soumraku.

Soumrak snů síťky začal spřádat
a přestávají platit známá pravidla.
Motýl si třeba klidně skládá
bílá holubí pírka na křídla.

Za světlem letí Pterophorus pentadactylus,
přestože touha nebývá vždy snadná.
Chceš-li být andělem, radši to rychle zkus.

Jiná než vlastní cesta je bez cíle a žádná.

 

 

foto: Marek Vojtíšek, motyli.kolas.cz
další fotografie pernatušky trnkové na jeho stránkách