Lepidoptera - Motýli
Lepidoptera znamená šupinokřídlí a je to název řádu, to jest kategorie v Linéově systému. Česky tomu řádu říkáme Motýli. já jsem takhle pojmenovala svou "sbírku" - jednak, básní a jednak motýlů.
Vzniká průběžně, a nebudu se tajit s tím, že to není jednoduché. Když veršujete třeba o lásce nebo o podobném tématu, jde to o něco snáz. Napsat básničku o jednom motýlím druhu dá nesporně víc práce. A nikdy není jisté, jestli se to vůbec povede. Tak trochu je to alchymie, ale určitě spolehlivější, než zkoušet lapit motýlka na kytičce. Takže sbírka se rozrůstá, sice pomalu - ale jistě.
Nedejte se zmást tím, že tu vidíte latinské názvy. Je to úmysl. Motýli mají totiž ta nejpoetičtější latinská jména v celé živočišné říši, nejspíš díky zářivým barvám a podivuhodným kresbám, Jejich smysl nám uniká a svým způsobem ani moc nevíme, jak je to s fyziologikcými důvody té barevnosti. Vznešená jména dostávali motýli vždy a všude, nejen v latině. Dá se říci, že se to mezi nimi hemží šlechtickými přídomky a jmény bohů.
Prostě elita...
K jednotlivým básničkám jsem umístila odkazy na informace a obrázky, které zveřejňuje společnost na ochranu motýlů. Tam najdete aktuální informace o motýlu, jeho výskytu a chování a také o tom, jestli je možné ho vidět i na našem území. Není to bohužel u každého noční motýli se teprve chystají. obrázky v této encyklopedii jsou kreslené, takže tam vidíte velmi dobře poznávací znaky.
Pokud je u motýla ilustrační fotografie, je u ní uveden autor a také odkaz na jeho stránky, kde najdete další obrázky - nejen barevného krasavce, ale také jeho housenky a kukly, motýla v jeho přirozeném prostředí a v různých situacích.
Doporučuju básničku přečíst, pak si motýla prohlédnout a něco si o něm přečíst. Motýla pak snadno poznáte v terénu a asi si i zapamatujete vědecký název. Takže jestli se mi skutečně podaří dosáhnout plánovaného počtu 22 exemplářů, můžete se postupem času stát docela slušně informovanými lepidopterology.
foto: Marek Vojtíšek,
další detaily motýlí anatomie na motýli zblízka