Apatura iris - Batolec duhový

Batolec duhový je známý i jako barvoměnka, patří k naším největším a také nejkrásnějším motýlům. Křídla se zářivě lesknou podle úhlu dopadajícího světla. Říká se tomu strukturální zbarvení a označuje to barevnost, která vzniká odrazem světla. Proto se při pohybu křídel barva mění, přechází z hnědé přes fialovou až do modré. Tohle krásné zbarvení mají samečci, samičky nikoli, jsou hnědé.

Žije v nižších polohách, místy vystupuje i výš. Má rád vlhké lužní lesy, zejména okolí potoků a lesní cesty. Sedá spíš na zem než na květy, přitahují ho rozkládající se látky. Rád pije mízu listnatých dřevin. Jako každá babočka má slabost pro tělesné výměšky savců. Takže je prý schopen sednout si i na ruku.

Je to teritoriální druh, takže sameček má vlastní území. Samečci se dopoledne pohybují při zemi, odpoledne poletují výš, v korunách stromů. Tady se zdržují samičky, celý  den, takže je tak snadno neuvidíte. A také tolik nepoletují, vydrží sedět na stromě celé hodiny. housenky se živí na listnatých stromech, nejčastěji na vrbách, taky na osice. Žije u nás také podobný batolec červený,


Netřeba hvězdou být, pokud chceš zářit,
a umíš barvami duhově houpat.
Jen díky barvám a světlu se daří,
do korun stromů pak za láskou stoupat.

U země dole se po nebi stýská
proč by mělo patřit jenom křídlům ptačím?
Na lesní cestě se drahokam blýská.
Apatura iris tudy právě kráčí...

 

 

foto: Marek Vojtíšek, motyli.kolas.cz
další fotografie batolce duhového na jeho stránkách

Obrázky a povídání o máte zde - lepidoptera.cz
Tady si můžete prohlédnout nejdůležitější určovací znaky - klíč na lepidoptera.cz