Polyommatus icarus - Modrásek jehlicový
Krásně modrý je sameček, samička je dohněda, různých odstínů, někdy může mít i modrý nádech, ale siluetu mají oba stejnou. Jehlicový se jmenuje podle jehlice trnité, na které se živí housenky - pak ještě na jeteli, štírovníku a čičorce, jsou to trochu podobné květiny. Během vývoje obě pohlaví z živných rostlin získávají flavonová barviva. Ta slouží jako sexuální signál a jsou viditelná v ultrafialovém spektru.
Při kladení vajíček dávají samičky přednost živným rostlinám, které rostou na okrajích porostů nebo u cest. Housenky tu mají větší příležitost potkat mravence. Vylučují sladkou šťávu, která mravencům chutná a ti je za to ochraňují před predátory. Vylučování sekretu je vyšší zejména před kuklením. Mravenci kukly zahrabávají, někdy i do mraveniště, takže se na jaře můžete setkat i s modráskem, který se odtud při líhnutí vyhrabává.
Samečci jsou teritoriální, mají své oblíbené místo, kde čekají na samičku. Místo si hájí i proti modráskům jiného druhu. Motýl je dvougenerační, takže ho vídáme dost dlouho. Druhá generace bývá hojnější.
Na modrém nebi slunce zlatem hází,
v modrávé dálce tušíme zlaté časy,
Žitnému lánu bez chrp něco schází
a modrým očím sluší zlaté vlasy.
Přívěsek z kovu na kůži tě zebe
a málo je i zlata plný vůz.
Proto na křídlech nosí modré z nebe
Polyommatus icarus...
fotografie Stanislav Krejčík meloidae.com
další foto modráska na jeho stránkách
Obrázky a povídání o modráskovi máte zde - lepidoptera.cz
Tady si můžete prohlédnout nejdůležitější určovací znaky - klíč na lepidoptera.cz