galerie
Obrázky focené buď mobilem nebo usb mikroskopem. Nejsem profesionál, ale někdy se vydaří.
Otakárek
Tenhle krasavec mi přiletěl pózovat v Praze na Petříně, jeden z našich nejkrásnějším motýlů a můj úplně první motýlí úlovek úplně prvním foťákem. Papilio machaon, a ještě se smyslem pro humor....
Buk měděný
Měděný buk na podzim - něco neuvěřitelného. Svítilo slunce a ten obrovský strom byl zářivě celý slunečně zlatý. Jedny z mála mých fotografií, ke kterým nemám výhrady - ale je to dílo toho buku a osvětlení. dost dlouho jsem měla fotky jako spořiče a tapety v ...
Koniklece
Koniklece jsou snové květiny. Když rozkvétají, lákají nejen opylovače, ale také návštěvníky. Hmyz poletuje kolem květů a opyluje, návštěvníci kolem záhonů a fotografují.
Kapradí
Jednou jsem šla na výlet do Šárky. Rostlo tam kapradí, skoro tak vysoké jako já. Bylo krásně zdravé, ničím nepoškozené - přesně ta situace, kdy stačí jenom zmáčknout mobil a udělá se senzační fotka. Jsou to mé oblíbené mobilové tapety.
Habr
Habr po dešti - byl vysloveně nádherný, na vlhké kůře se zvýraznily mechově zelené a nazlátlé tóny. Fotila jsem jak to šlo. Když nic jiného, zůstal ve mě údiv nad tím, jak nádherně barevná může být kůta stromu.
Modřín
Modřín je můj oblíbený - jako jediný z jehličnanů hýří barvami. Na jaře když kvete a pak na podzim, když opadává
Růže
Růže je květinové nekonečno. Roste všude, má ji rád každý, má spoustu podob i barev. je krásná ve váze i sušená, jako porpuri ze sušených plátků. Oblíbená jako parfém, šípky jsou výborné na čaj a pokud si dáte práci, je z nich unikátní marmeláda. Dokonce ...
Záhněda
Záhněda je svět sám pro sebe, když se na ní podíváte pod zvětšením, přestanete si myslet, že kámen musí být drahý, aby byl krásný.
Jezírkové acháty
Jméno jezírkové acháty jsem si vymyslela sama - protože tyhle acháty vypadají jako jezírka. Průzračná silikátová hmota dovoluje vidět kámen uvnitř i pouhýma očima. Nádhera, i když je to třeba dvoucentimetrový kamínek!
Araukarit
Araukarit jsou zkamenělé stromy. Už samotný kámen vypadá moc dobře, ale pod usb mikroskopem je to teprve paráda. Na araukaritech je skvělé to, že je to vlastně kámen i strom a ještě k tomu starodávný.
Akáty
Letošní kvetoucí akáty jsou mimořádně krásné. Jenže já neumím fotit. I když, kdoví jestli by to bylo něco platné. Je obtížné pořídit závěr, kde se nepletou se tam domy, auta, tramvaje a jiné městské okolnosti. A tak jsem se aspoň hodně dívala...
Chalcedon Ahníkov
Chalcedony z Ahníkova jsou unikátní kameny. Když je máte před sebou, je vám to jasné hned. Záběry z usb mikroskopu zachytí detaily okem neviditelné a přiblíží to, z čeho se vlastně kámen skládá.
Kosatce
Kvetoucí kostace v Troji. Doporučuju navštívit a vidět. Přece jen je to vlastníma očima nejlepší.
Magnolie
Magnolie jsou prý jediné stromy, které pěstitel může závidět sám sobě. A jednou je nafotím pořádně....
Tis
O tisu si můžete i taky přečíst tady. Obrázky jsou z různých míst a ročních období. Nejkrásnější jsou asi zralé tisinky.
Živce
Různé živce - to jsou nerosty, které při zvětrávání obohacují půdu o živiny, proto pojmenování. Častá je u nich hra světel. Básnička o nich je tady.
Turmalín
Turmalíny mají spoustu různých barev, růžová, hnědá, zelená, modrá, černá, jsou i duhové, vícebarevné. Tady je básnička.
Chalcedon hadí oči
Tenhle typ chalcedonu je pojmenován podle tvaru, který připomíná hadí oči. Taky se mu říká chalcedonová růže.
Fluorit
Velmi zajímavé krystaly fluoritu s fantomem. Protože je to fluorit průhledný, vidíte uvnitř krychličky ještě další krychličku. Ta narostla, změnily se podmínky a složení fluida, takže je jasně vidět hranice té změny.
Slídy
Slídy jsou kameny, které se skádají ze šupinek nebo plátků, obvykle lesklé. Některé, třeba lepidolit, jsou krásně pastelově zbarvené.
Granáty
Granáty jsou různé, různě velké a různě barevné, ale mají společné jedno - v přírodě se vyskytují v krásně pravidelném krystalu, kterému se říká granátotvar. Je to jedna z možných podob krychlové soustavy.
Škumpa
Škumpa pochází ze severní Ameriky. Na podzim se zbarvuje všemi myslitelnými odstíny červené, zelené a žluté, na jednom lístku mohou být zároveň všechny barvy. A ty se ještě den po dni mění. Když lístky vylisujete, barvy zůstanou zachovnané.
Břestovec
Břestovec je domovem na jih od nás, je příbuzný jilmu. Má velmi pevnou a rozmanitě popraskanou kůru, špičaté listy a malé kulaté plody. jednou jsem si utrhla zelenou větvičku a nechala ji ve váze uschnout. Zachovala si krásnou jasně zelenou barvu a to trvalo rok. Pak během ...
Jinan
Jinan je skvělý strom. Chodím ho navštěvovat a piju ho jako čaj. Ani ne kvůli nějakým zdravotním účinkům, jen tak, protože mi připadá škoda nevyužít příležitosti. Má kupodivu na omak měkkou kůru.
Trnka
Trnka je nedoceněná rostlina. Pravda je, že její svíravá chuť člověka zarazí, ale když z ní uděláte marmeládu, je to bašta. Kromě toho patří k ptačím zimním zásobárničkám. A také je krásná. Když kvete, má křehké bílé kvítky a v zimě se na sněhovém pozadí ...
Pivoňka
Pivoňky z botanické zahrady Na Slupi. Slunce svítilo, čerstvě rozkvetlé pivoňky byly plné pylu a nektaru, takže u jednoho květu vznikla včelí tlačenice. Zčásti se to povedlo zachytit. A tady je o pivoňkách básnička
Tulipány
Tulipánů je všude spousta, zejména na jaře. Ale víte koli mají různých podob? Barevných i tvarových? Tady jsou pochopitelně obrázky jen těch, které jsem někde potkala. A jestli si chcete o tulipánech něco přečíst, tady je článek.
Rododendrony
Nádhera. která zastavuje slova. Aspoň mně. Moc ráda bych o nich něco napsala, ale když se nad nimi zamyslím, tak se mi v hlavě udělá záplava barev a široko daleko ani jedna souvislá myšlenka.
Měsíčnice
Krásná, moje favoritka. rozkvétá v květnu, květ trvá tak 14 dní a pak zrají plody, ploché bílé penízky, které připomínají měsíc v úplňku. Tady je básnička.