Papilio machaon - Otakárek fenyklový

Motýl je nepřehlédnutelný, na žlutavých předních křídlech má nápadné černé vzory, na zadních křídlech kromě toho červené a modré skrvny a pro otakárky charakteristickou ostruhu. Také housenka je nezaměnitelná, zelená, černě páskovaná s oranžovými tečkami. Vysunovatelná vidlice za hlavou obsahuje žlázu, jejíž sekret údajně voní po fenyklu nebo ananasu.

Jeho živnými rostlinami jsou různé druhy miříkovitých - takže například mrkev nebo kopr. Jenže motýl pěstované odrůdy nemá moc rád, dává přednost ranně sukcesním porostům - to jsou první rostliny, které osídlují pustá místa.Podle pozorování otakárek vytváří specializované populace, které se přizpůsobily podle místních podmínek různým druhům nebo skupinám živných rostlin. K tomu zdánlivě není důvod, protože miříkovité rostliny jsou všude hojně rozšířené, takže by mu to mohlo být jedno.

Motýli se slétají na vyvýšených místech v terénu, říká se tomu odborně hilltoping. Pravděpodobně probíhá něco jako bitva samečků o nejlepší, čili nejvyšší území. Samičky si sem přilétají vybrat ženicha.

Královská koruna není tak důležitá
je těžká, motýl by o ni sotva stál
I jinou cestu k výšinám osud skýtá
protože malý král je taky král.

Důstojnost může v kráse spočívati
a k svatbě nemusí znít kostelní zvon.
Jen třeba završit dílo, když čas se krátí.
Pak stačí býti Papilio machaon.

 

 

Obrázky a povídání o máte zde - lepidoptera.cz

Tady si můžete prohlédnout nejdůležitější určovací znaky - klíč na lepidoptera.cz

foto: Marek Vojtíšek, motyli.kolas.cz
další fotografie otakárka fenyklového na jeho stránkách