Gonepteryx rhamni - Žluťásek řešetlákový

Žuťásek řešetlákový  je všeobecně rozšířený až hojný, ale určitě ne obyčejný. Je to jeden z mála druhů, u nichž přezimují dospělí motýli. Nevyhledává skrýš, ale usedá volně, na rostlinu. Proti nízkým teplotám je chrání mrazuvzdorné tělní tekutiny. Když je zima teplejší, přežívá jich méně, protože za vyšší teploty motýl není v klidovém stavu a tedy spotřebovává energii, kterou ale v zimě doplnit nemůže. Kromě zimního klidového období motýli odpočívají i v létě, během nejteplejších měsíců se roku se schovávají pod suchým listím.

Na jaře vyletují nejdřív žlutí samečci a jakmile se objeví bílé samičky, nastávají svatební lety. Motýli poletují v páru a udržují stále stejnou vzdálenost, jako by byli spojeni neviditelnou nitkou. Jakmile se spáří a samička naklade vajíčka, končí jejich životní cyklus. Housenka se vyvíjí asi třicet dní, živí se na řešetláku počistivém a krušině olšové. Po té opustí místo, kde se živila a zakuklí se. Stadium kukly trvá krátce, tak za 14 dní se líhne nový motýl, který se do zimy věnuje především konzumaci nektaru.

Samičku lze považovat podle barvy za běláska, ale když se podíváte důkladněji, rozeznáte ji snadno podle typické siluety.

Podívej se, tam nad námi!
Velké Žluté! A jak září...
Pojď, budeme tančit sami,
ať se žluté všude daří!

"Když vzlétám po zimě kruté,"
Gonepteryx rhamni ptá se,
"pověz, Velké Svaté Žluté,
podobám se tvojí kráse?"

 

 

Obrázky a povídání o máte zde - lepidoptera.cz

Tady si můžete prohlédnout nejdůležitější určovací znaky - klíč na lepidoptera.cz

foto: Marek Vojtíšek, motyli.kolas.cz
další fotografie žluťáska řešetlákového na jeho stránkách