Labradorit - barevné záblesky světla

Labradorit při zvětšení - odstíny na snímku jsou reálné, bývají i intenzivnějšíLabradorit - (Ca,Na)(Al,Si)4O8 je živec, minerál řady plagioklasů, které jsou rozsáhlou skupinou hlinitokřemičitanů. Vzniká krystalizací z magmatu nebo metamorfózou jiných minerálů jako albito-anortitová část.  Nejčastěji vzniká albit, plagioklas se slabší převahou albitu -  NaAlSi3O8 se nazývá Andezin. Má li 50-70% Anortitu CaAl2Si2O8 , přechází v labradorit. Trochu zjednodušeně -  řada vypadá jako takový tojúnelník, v rozích jsou základní kameny a mezi nimi jsou jejich směsi. V určitých poměrech obou složek vznikají charakteristické vlastnosti a směs dostane konkrétní pojmenování.

Labradorit je charakteristický svým mnohobarevným leskem.  Barevný efekt u kamene vzniká díky odrazu světla - a ten má intenzitu srovnatelnou se světlem dopadajícím. Tato schopnost je ojedinělá, odražý se obvykle méně světla, než ho na povrch kamene dopadne. Odstíny jsou podobné jako na pavích perech a vytvářejí neobyčejné vícerozměrné fantazijní kresby a obrazy, které spolu s pohybujícím kamenem a dopadajícími parsky mizí, objevují a proměňují se. V závislosti na kráse barevného efektu na výbrusu je obvykle stanovena i cena, což znamená, že labradorit můžete sehnat v různých cenových relacích. Nejvíc jsou ceněné fialové odstíny

Pokud světlo na kámen nedopadá ve správném úhlu, vypadá dost obyčejně, je tmavý a nezajímavý. Stačí ale nepatrný pohyb, oslní vás příval slunečného zlata, kovového azuru, smaragdu nebo přízračné fialové. Až ho někdy dostanete do ruky, bedlivě ho natáčejte ve světle různými směry, abyste našli odrazovou plochu. K jednomu z efektů patří právě náhlý zlatý nebo svítivě modrý záblesk, který s nepatrným pohybem zmizí. Odrazové plošky mohou být v jakékoli poloze, takže si s kamenem dost vyhrajete. Tak trochu hlavolam, najít ten správný bod.

Labradorit -  no nevypadá jako vesmírné dálavy?Není divu že je labradorit dodnes považován za posla jiných světů a zprostředkování kontaktů s nimi. Je to jedna z myšlenek, které se při takovém pohledu neubráníte. Zejména když zahlédnete v kameni nějaký tajemný útvar, například krajinku, postavu, nebo i ty mimozemšťany. Uvnitř labradoritu je možné všechno. Plošek je mnoho a úhel dopadu barevnost ovlivňuje, takže se celý ten záhadný svět v dlani hýbe a mění. Stává se mi dokonce, že po čase ve svých pokladech objevím světelné efekty, které jsem neznala.

Surový neopracovaný labradorit odráží světlo také a působí to nesmírně magicky. Máte v ruce šedou hroudu a ona tak jako přízračně mírně světélkuje, modravě, zelenavě nebo zlatavě, ne tak silně jako leštěná plocha a nevidíte dovnitř, což u leštěné plochy zčásti lze. Připomíná trochu zázračný vesmírný kámen z Létajícího Čestmíra. A barvy jako by vypadly z publikace o vesmírných dálavách, takové ty fotky z Hubblerova teleskopu, co jsou na nich shluky galaxie, mlhoviny a ostatní vesmírné náležitosti.

Labradorit se používá jak při výrobě šperků, tak pro výzdobu interiéru. Jsou dva typy, ten vesmírně krásný je pochopitelně dražší, pochází z Labradoru a v interiéru si ho dost dobře nedovedu představit. Jednou jsem v prodejně potkala asi dvoukilový leštěný kus, vzala ho do ruky a celá ta masa na mě zlatě šlehla naráz. Taktak že jsem ho úlekem nepustila z ruky, byl to vysloveně náraz do očí. Mít něčím takovým obložené stěny by byl určitě zážitek. Do interiéru  se používá spíš druhý typ, severský labradorit, který hází odlesky také, ale barevně i tvarově decentnější. je víc do šeda a může vypadat docela dobře. Takový důstojný. trochu majestátní, ale vyrovnaný, žádný divoch, prostě seveřan.

Šperky z labradoritu labradorského jsou hodnocené podle toho, čím na vás klámen blýská. Existuje méně častá světlejší odrůda, která oplývá přízračným přísvitem měsíce v úplňku, všechny barvy má, ale tónované do tajuplné měsíční půlnoci. Pokud vypadá zasazená ve stříbře jako náš miniaturní nebeský průvodce, bude pro leckoho snem. Ono v takovém případě záleží nejen na odrůdě, ale i na tom, jak se kámen povede vybrousit. Takže je to hodně dílo náhody. Cena je vyšší i přesto, že je káme poměrně citlivý, musí se s ním zacházet s citem.

Labradorit champagne s vrostlicemi -  zvětšeníDost mě překvapila odrůda labradoritu champagne -  je to světle zlatý průhledný kámen, vůbec jako labradorit nevypadá. Prostě jen tak, jednoduše průhledný. Potkat se dá vyjímečně a laika moc nezaujme. mineraloga ano. V tom svém pidiúlovku jsem objevila záhadu záhad -  uzavřeniny neboli inkluze cizího nerostu. Jakého, nevím. Jak jsem uvedla na začátku, labradorit je směsí albitu a anortitu. Když si všimnete chemického vzorce, tak ty prvky v závorkách znamenají, že jejich poměr není vždy přesný, labradorit je prostě taková mixka. Najít se může leccos. 

Také sošky z labradoritu jsou krásné, působí neobyčejně magicky. Hra barev a světelné odrazy u kamene nevytváří pravidelné obrazce, výsledný efekt může být v pravém slova smyslu čarovný. Kdybych si měla opatřit nějakého kamenného bůžka, asi bych sháněla labradoritového. Esoterika má labradorit ráda a tak mu dává různá jména, sluneční, měsíční, také galaktit, obvykle podle vzhledu. Laika to mate, protože sluenčních a měsíčních kamenů je hodně. Ale na druhou stranu si to kámen svou neobyčejností zaslouží.