Základní pojmy » Kámen, nerost, hornina
Co je vlastně co - a jak se to od sebe liší?
Slovo kámen používáme běžně, kromě toho říkáme některým kamenům drahokamy, polodrahokamy, minerály, nebo horniny. Někdo si třeba koupí v obchodně tambl /ohlazený valounek/, napíše si název a doma si ho chce najít v encyklopedii - jenže nenajde nic. Pokud tamblovaný kamínek byl horninou a nikoliv minerálem, musí hledat mezi příslušnou skupinou. Encyklopedie minerálů někdy horniny neobsahují.
Kámen je tedy obecný pojem - označuje to, co vidíme kolem sebe, aniž bychom se zamýšleli nad podrobnostmi.
Minerál - neboli nerost je prvek nebo jednoznačně definovatelná chemická sloučenina /případně směs takových sloučenin/. Minerál vznikl přírodními procesy na zemi /i jiných planetách/ a za normálních podmínek je krystalický.
Hornina je naprotitomu směs různých minerálů, mohou ji tvořit vulkanická skla, spolupodílejí se i organické složky. Monominerální horniny tvoří pouze jediný mienrál. Směs, ze které se hornina skládá není tak jasně definovaná jako u minerálů, poměr jednotlivých složek je mnohem pohyblivější.
Hornina tedy obsahuje minerály - jednak jako své vlastní komponenty a jednak se v ní mohou minerály vyskytovat samostatně - třeba jako pazourkové konkrece ve vápencích nebo krystaly olivínu v čediči. Ačkoliv je známo asi 4500 druhů minerálů, je pro tvorbu hornin důležitých jen několi desítek z nich.
Pokud jde o vztah ke kameni a jeho působení, některé horniny se používají v esoterice stejně tak jako minerály. Takže když čerpáte informace z esoterické literatury, můžete tam najít obojí. Kameny jsou tu obvykle srovnány z hlediska jejich užitné funkce.