Mineralogický systém
Mineralogický systém třídí nerosty podle dvou klíčových vlastností - chemického složení a vnitřní stavby. Zákldní oddělení systému jsou různě rozsáhlé nerostné třídy, kterých je 9 Třídy se člení na skupiny, které obsahují druhy. Některé druhy mohou ...
I - Prvky
Skupina obsahuje nerosty, tvořené čistými prvky. Prvky jsou nejméně počrtnou skupinou minerál, protože jako takové se vyskytují spíš ve sloučeninách.
Mineály této skupiny se mohou se vyskytovat i ve směsích, ale netvoří přitom sloučeniny. Pro laika - sloučenina je, když se atomy navzájem vážou do molekul, kde je víc prvků, směs je, když jsou prvky jen tak smíchané a společné atomy netvoří. Směsi mohou být slitiny - totéž co uměle vyrobené slitiny kovů - nebo pené roztoky.
Skupinu rozdělujeme na tři základní skupiny - kovy akovové slitiny, nekovy a polokovy. Kovy dělíme na příbuzné skupinky mědi, železa a platiny. Z polokovů se vyskytují nejčastěji bismut, arzen a antimon. As a Sb se mohou při při vysokých teplotách mísit a vytvářejí takzvaný pevný roztok. Mezi nekovy patří uhlík a jjeho modifikace - grafit, diamant a síry.
Patří sem také selen, který je vlastnostmi mezi kovem a nekovem.