Vlastnosti nerostů » Trdost minerálu
Mineralogická definice tvrdosti nerostu je "odpor vůči vnikání cizího tělesa bez vzniku lomu". Závisí na pevnosti vazeb mezi částicemi, neboli na struktuře krystalu.
Platí. že tvrdost je tím vyšší,
- čím větší vzdálenost iontů
- čím pravidlenější krystalová mřížka
- čím větší násobnost vazby
- čím častější iontová vazba ve smíšených vazbách
Tvrdost se určuje pomocí tzv Mohsovy stupnice tvrdosti. Nerosty jsou seřazené tak, že reprezentují stupně a každým následujícím lze rýpnout do předchozího. Stupně neoznačují, kolikrát je jeden nerost tvrdší než druhý a není mezi nimi pevný interval.
Obvykle s sebou nenosíte zásobu minerálů, takže pro běžné užití je vhodné si pamatovat jak jsou na tom co do tvrdosti běžné předměty. Nehet je cca jakp sůl kamenná, mince jako fluorit, nůž jako kalcit. Když minerálem rýpnete do skla, má tvrdost větší než 5. Jsou to jen pomůcky, ale praktické. Tvrdost se nemusí zkoušet tak, že rýpete do nerostu, stačí nerostem rýpnout do zkušebního předmětu. Pokud po sobě zanechá vryp, je nerost tvrdší.
V laboratoři se tvrdost zjišťuje pomocí tvrdoměrů, které mají ocelový nebo diamantový hrot. Síla vrypu se koriguje různě velkými závažími, takže je možné ji určit přesně.
Mohsova stupnice tvrdosti
1 Mastek
2 Sůl kamenná nebo Sádrovec
3 Kalcit - vápenec
4 Fluorit - kazivec
5 Apatit
6 Ortoklas - živec
7 Křemen
8 Topaz
9 Korund
10 Diamant