Vlastnosti nerostů » Barva minerálu a barva vrypu

pod zvětšením se barva minerálu jeví jako drobné rozptýlené částečky .  chalcedon Ahníkov.Optické vlastnosti minerálů rozeznáme pohledem a způsobuje je světlo. Pro určování mají význam především proto, že jsou vždy po ruce. Někdy sice identifikace nerostu vyžaduje chemické zkoušky nebo mikroskop, ale dá se říct , že určování minerálu pohledem je pro mnoho situací plně postačující.

Při určování minerálů má velký význam BARVA, i když díky individuálnímu pozorování je to značně relativní znak. U řady minerálů je právě zbarvení charakteristické.
Barva minerálů je pro určování důležítá, ale hůř se popisuje, což souvisí s individuálním názorem na to, jaký odstín vlastně vidíme. Dost těžko vysvětlíte rozdíl mezi růžovým odstínem růženínu a  turmalínu, nebo mezi černí turmalínu, gagátu, obsidiánu a onyxu. Když si ale kameny nakoukáte, nakonec se to naučíte vnímat. Právě zbarvení nerost často charakterizuje nejlépe. Praxe je proto velmi důležitá pro každého, kdo chce kamenům porozumět.

Barevnost kamene vzniká díly různým příčinám.
Bezbarvé (achromatické) minerály – když paprsek prochází minerálem, nejsou ve viditelné části světelného spektra pohlceny žádné jeho části a tak nenastává žádný jev, který vnímáme jako barevnost. Takto se chová například křišťál nebo diamant. Světlo se ale může odrážet od trhlin, nepravidelností  nebo uzavřenin v krystalu a krystalových plošek. Nastává takzvaná interference, hera barev, která může být i velmi intenzivní. Není to ale barva jako vlastnost minerálu, to je třeba lišit.
Barevné (idiochromatické) minerály -  Barva má původ  přímo v krystalové mřížce, v závislosti na atomech prvků, ze kterých se minerál skládá. Kámen pohlcuje určitou část světelného spektra a my vnímáme tu odraženou. Takto je barevný pyrit, malachit, azurit, granáty a řada dalších. 
Zbarvené (alochromatické) minerály - Barvu způsobuje něco jiného než nerost sám. Nejčastěji je to stopová příměs atomů kovů, které v chemickém vzorci nejsou vyjádřené. Fe například způsobuje žlutou barvu citrinu, Také to mohou být jemně rozlýlené částečky a drobné uzavřeniny /inkluze/ odlišných minerálů. Inkluze chloritu nebo hematitu způsobují zelené nebo červené zbarvení achátů -  to jest vnímáme je tak očima. Při zvětšení se ale jasně ukáže, že jde o rozptýlené částečky v čirém chalcedonu..

Barva VRYPU je barva prášku, který který vzniká při rozetřením minerálu po bílém povrchum například na porcelánové destičce. Při určování kamene je to spolehlivější ukazatel než barva samotná. . Barva vrypu se nemusí nijak shodovat s barvou minerálu, může být tmavší i světlejší, i v jiném odstínu. Kovový hematit je na vrypu červený, proto získal svůj název. Vypadalo to, že kámen při porušení povrchu krvácí.