Nerostotvorné procesy » Těkavé složky magmatu

Výlevné horniny tuhnou naopak rychle, bývají velmi jemnozrnné a Těkavé složky mizí z výlevných hornin a například sopečná skla - mahagonový obsidián. Hlavní součástí magmatu je křemičitanová tavenina. Další důležitým elementem jsou těkavé složky, které mají na vznik různých druhů nerostů podstatný vliv. Ovlivňují tuhnutí magmatu a jsou zdrojem vzácných prvků, při změnách tlaku a teploty díky těmto prvkům pak krystalizují různé nerosty.

  1. V počáteční fázi probíhá tuhnutí pomaleji, vznikají hlubinné hrubozrnné horniny. Těkavé složky přitom snižují teplotu potřebnou k tuhnutí a podporují krystalizaci, ale obvykle se reakcí nezúčastí. Spolu s některými kovy a s prvky vzácných zemin tuhnou jako poslední.
  2. V další fázi se podílejí těkavé plynné složky za úniku do nadložních hornin na vzniku pneumatolytických ložisek.
  3. V poslední fázi zůstávají v magmatu horké vodné roztoky, z nichž se vylučují nerosty. roztoky mohou pronikat na zemský povrch a minerální složky přitom se vylučují na puklinách nebo v dutinách hornin.

Výlevné horniny tuhnou naopak rychle, bývají velmi jemnozrnné a těkavé složky z nich mizí. Vznikají takto například sopečná skla. Jako výlevné označujeme i ty horniny, ktré utuhly těsně pod zemským povrchem, takže těkavé složky unikly.

Nejdříve krystalují tmavé nerosty o větší hustotě, které mají vyšší teplotu tání, později světlejší součásti. Díky změnám tlaku a teploty se mohou již vykrystalizované nerosty znovu rozpustit, mohou roztavit okolní horniny nebo jejich úlomky, což vede k změnám chemického složení magmatu. díky gravitaci se jednotlivé složky magmatu oddělují. Unikající plyny tvoří ve výlevných hornínách často dutiny, které mohou být druhotně vyplněné nerosty.