Nerostotvorné procesy » Fosilizace - vznik zkamenělin

Leštěný řez zkamenělým  dřevem, araukarie - dřevo, které zkřemenělo.Fosilizace je proces vzniku fosilie - zkameněliny. Aby k němu došlo, musí být organické zbytky izolovány od rušivých vlivů,  což se děje nánosem sedimentu nebo vodou. Důležitou roli hraje i typ organismu, těla bez vnějších a vnitřních skeletů snadno a rychle zanikají. Do porézních struktur pronikají minerální látky a při vhodných hodnatách tlaku a teploty nahrazuje nerost organickou strukturu.

Ve velmi jemných sedimentech se ale dochovala těla i medúz, hvězdic, květy, listy i ptačí pera. V jantaru nalézáme drobná těla hmyzu, které zalila pryskyřice a zakonzervavala je do nejmenších detailů.

Vůdčí zkamenělinou nazýváme fosilii, která je plošně velmi rozšířena a jasně vymezuje určitý časový úsek.  Pomocí vůdčích zkamenělin byla sestavena časová osa. Trilobit je určující pro prvohory, amonit pro druhohory a přítomnost zkamenělin savců je charakteristická pro třetihory.

Zkamenělina -  zkamenělé původní organické zbytky
Otisk - otisk organických zbytků v sedimentu
Jádro - zkamenělý vnitřek a rozpadlá vnější schránka /plž, lastura/
Fosilní stopy -  ohryz kostí, stopy, šlápot, lezení červů, exkrementy, vejce nebo vývržky.
K zuhelnatění dochází  u rosstlin. rozkladem organických látek bohatých na uhlík za nepřístupu vzduchu.

Mumie vzniká naprostou dehydratací, v prostředí pouští, v jeskyních, kde proudí suchý vzduch. Pseudomumie jsou těla zmrzlá nebo konzervovaná solí a aživicí v živičných bažinách. Takto se dochovali velcí savci.