Krystalová soustava » Krystalová soustava

takzvaný herkimer -  oboustranně vyvinutý krystal kříšťáluKrystalová soustava je důsledkem typu symetrie v krystalové mřížce, tedy toho, jak jsou uspořádány atomy v pevné látce. Pro potřeby člověka, který chce káme určit, není nutné orientovat se v termínech jako bodové grupy, prostorové a rovinné mřížky nebo mřízkové uzly -  v této podobě jde o teorii symetrie, která vysvětluje jak a proč jsou atomy symetricky uspořádány. Krystalové soustavy jsou při určování nerostů praktickým a poměrně pochopitelným výsledkem těchto zákonů a velmi často je rozeznáme pouhým pohledem. Naštěstí je jich pouhých sedm a snadno se zapamatují.

Každá krystalová soustava má více možných tvarů, ve kterých se minerál může vyskytovat. K tomu, aby je člověk pochopil jsou nejlepší prostorové modely, nebo animace toho, jak se tvar od základního tvaru odvozuje. Pouhý popis je většinou matoucí a vyvolává pocit, že jde o něco obtížného. Vtip je vom, že krystalová soustava je prostě útvar a ten se musí chápat pomocí obrazů.

Trojklonná (triklinická)
Nejméně souměrná, existuje pouze střed souměrnosti, nebo jsou krystaly neosuměrné.Osy osního kříže jsou nestejně dlouhé a protínají se v kosých úhlech.
příklady -  plagioklas, rodonit, kyanit

Jednoklonná (monoklinická)

Osy osního kříže jsou nejstejně dlouhé, dvě svírají kosý úhel, třetí je na ně kolmá. Krystaly jsou souměrné podle jedné roviny nebo jedné dvojčetné osy, nebo v kombinaci obou.
příklady  - jadeit, muskovit, biotit

Kosočtverečná (rombická, ortorombická)
Tři osy osního kříže jsou nestejně dlouhé, svírají pravý úhel. Souměrnost už je výraznější, podle dvou nebo tří rovin nebo tři dvojčetných os.
příklady  -  goethit, celestin, olivín,

Čtverečná (tetragonální)
Osy osního kříže svérají pravé úhly, dvě jsou stejně dlouhé, třetí, vertikální, má rozdílnou délku. Krystaly mají jednu čtyřčetnou osu souměrnosti -  vertikální - i další prvky souměrnosti
příklady  -  zirkon, chalkopyrit, rutil

Klencová (trigonální)
Osní kříž má čtyři osy, tři stejně dlouhé pasné osy svírají ůhly 120°, čtvrtá vertikální osa je na ně kolmá. Souměrnost je značná, jedna trojčetná vertikální osa a další prvky souměrnosti.
příklady - křemen, turmalín, magnezit

Šesterečná (hexagonální)
Unikátní, o něco symetričtější případ trigonální soustavy. má kromě tří základních pasných os ještě tři vedlejší, které leží mezi nimi -  takže šest os, svírajících mezi sebou úhel 60°. Sedmá osa je vertikální a je k nim kolmá. Má jednu šestičetnou osu souměrnosti a mnou dalších prvků souměrnosti. je druhou nejsymetričtější krystalovou soustavou, po kubické.
příklady  - apatit, kalcit, beryl

Krychlová (kubická) 
Nejvyšší souměrnost - jde vlastně o zvláštní případ čtverečné soustavy, kdy odlišná vertikální osa má velikost totožnou s dvěma osami pasnými. Soustava má mnoho prvků souměrnosti.
Minerály : granát, pyrit, sůl kamenná