Život v pravěku » Crurotarsi - předchůdci dnešních krokodýlů

Mezi Crurotarsi  patří i Steneosaurus bollensisPřed 240ti miliony let se zároveň s dinosaury objevují zástupci skupiny Crurotarsi. Skupina se během triasu rozrůznila na řadu druhů, od štíhlých a dlouhonohých tvorů velikosti vlka po obrovité vodní predátory. Známým zástupcem je například Deinosuchus, který lovil podobně jako dnešní krokodýli a dovedl pod vodu stáhnout i devítimetrového Alosaura. Některé druhy, jako například Effidia, dovedli zčásti běhat po zadních končetinách. Předpokládá se, že to byli býložravci.

Od 90tých let minulého století probíhají výzkumy na Sahaře. Zde nalezené fosilie připomínají současné krokodýly ochranným krunýřem a zdrsnělou lebkou, ale určité osobité znaky u krokodýlů neznáme. Někteří mají podobně jako savci končetiny směřující dolů, chrup s odlišnými řezáky a špičáky, oči směřující vpřed nebo tlamu, připomínající kachní zobák. Podle nich také  dostávají přezdívky - krysí, kančí, psí nebo kachní krokodýl.

Crurotarsi čili "křížené kotníky", zahrnovali fytosaury, aetosaury, raisuchidy a krokodýly. Dlouho dobu na Zemi dominovali, teprve koncem triasu z neznámých důvodů jejich počet výrazně poklesl. Místo nich nastoupili dinosauři a oceány v té době ovládli obrovití Plesiosauři. Crurotarsi se stáhli do bažin a močálů, přizpůsobili se novému prostředí a vyvinuli se do nových druhů.

Steve Brusatte a Mike Benton upozornili na to, s tím, že ve srovnání s dinosaury se sice vyvíjeli s obdobnou intenzitou, ale s početnějšími konstrukčními možnostmi pokud tělesnou stavbu. Dá se říci, že byli kreativnější.

Velkého vymírání na konci křídy, kdy před 65ti miliony let na zem dopadl velký asteroid, bylo pro dinosaury katastrofou. Obecně se s  kritickými podmínkami lépe vyrovnali sladkovodní druhy, protože po poklesu moří zmizela řada mělkých biotopů. Crurotarsi měli ve svém přirozeném prostředí výhodu.

Postupem času rozmanité druhy krokodýlů vymřely a do dnešní doby se zachovalo jen několik málo. Dnes na zemi žijí 2 druhy aligátorů, 6 druhů kajmanů, 14 druhů krokodýlů a 1 gaviál. Obývají oblastní do 4200km kolem rovníku. Jejich ochrana spočívá především v chovu na farmách, při němž je možné uspokojit poptávku po krokodýlí kůži a tím snížit atraktivitu volného lovu. Důležitým faktorem je i ochrana přirozeného prostředí, kde krokodýli mohou žít. Nejsou to příliš přizpůsobivá zvířata a zánik biotopu je pro ně smrtící.

Foto -  wikimedia