Vážky - Odonata » Vážky - vývoj a proměna

Anax imperator - ještě nedospělá vážka, prodělávající proměnu nedokonalouProměna nedokonalá není nějak méně funkční, než ta dokonalá, její výsledek je prakticky stejný - dospělý jedinec vzniká tak, že se jednotlivá vývojová stadia mění jedno v druhé, nikoli tak, že by z malého vyrostl velký. Dokonalost a nedokonalost chápeme v tomto smyslu jako označení způsobu procesu. Proměna dokonalá vypadá tak, že se jednotlivá vývojová stadia mění přímo jedno v druhé, nedochází k žádným mezistavům. Při nedokonalé proměně se živočich vyvíjí postupně, ve více fázích. Tak trochu se dá říct, že roste, ale skokově, probíhá přitom svlékání a po každém takovém aktu ze staré kutikuly vyleze sice podobný, ale přece jen trochu jiný tvor, než byl předtím. 

Při dokonalé proměně se zakuklí housenka, v kukle se rozpustí a vybuduje z kašovitého materiálu úplně nového motýla, s novými orgány. Při proměně nedokonalé se nymfa tak trochu předělá a když už stará schránka nevyhovuje, oddělí ji a shodí. Do nového měkkého tvaru napumpuje rychle hemolymfu, než začne povrch opět tuhnout. Pak se pustí do nové předělávky a celý cyklus několikrát opakuje až dosáhne stavu dospělce. Počet i intervaly jednotlivých svlékání závisí i na počasí a potravních podmínkách. Dokonalá proměna je považována za vývojově pokročilejší. 

Nymfa vážky rodu Lestes s vyvíjejícími se křídly. Vážky jako řád prodělávají proměnu nedokonalou

Jejich larvy žijí ve vodě a je obtížné až nemožné určit v tomto stadiu druh. Odlišit lze bezpečně larvy motýlic od šídel - larvy motýlic dýchají lamelovými žábrami na konci zadečku a robustnější larvy šídel mají na konci zadečku anální pyramidu.

Larvy vážek jsou dravé, loví pomocí masky, která je podle prostředí přizpůsobena k uchopování a konzumaci kořisti. Maska se nachází na spodní straně hlavy, je to prodloužený a vymrštitelný dolní pysk. Na jeho konci najdeme makadla přeměněná v drápovité nebo lžícovité kleštičky. Volně žijící larvy mají plochou masku s koncovými pohyblivými trny, které slouží k zabití i porcování kořisti. Larvy žijící v bahnitém dně zase využívají masku lžícovitou s obrvenými lamelami, jimiž porocezují bahno a zachytávají drobné živočichy Končetiny mají larvy kráčivé nebo hrabavé v takovém případně jsou silně obrvené, případně i s trny.

Domovským prostředím pro larvy vážek jsou všechny typy sladkých vod, některé druhy snesou i vody brakické. Obecně dávají přednost hustě zarostlým vodním nádržím, kde najdou dostatek kořisti, což je především hmyz, ale někdy i drobní obratlovci.  

foto - wikimedia