Vážky - Odonata » Vážky a jejich milostná akrobacie
Páření vážek je poměrně akrobatický výkon a vážky ho provádějí ojedinělým způsobem.
Samice vážek zaletují i dál od vody, samci se naopak drží poblíž vody a hájí si své potravní teritorium. Pokud na jejich území přiletí samička, nebojují, ale snaží se s ní ihned spářit. Zavěsí se v charakteristickém tandemu, v němž poletují, usedají na rostliny, páří se a někdy i kladou vajíčka.
Nejdřív chytí sameček samičku za hlavou pomocí klíšťkovitých přívěsků na konci svého zadečku. Přívěsky jsou druhově natolik specifické, že je lze s úspěchem využít jako charakteristický znak při určování druhu a díky jejich tvaru nemůže dojít k páření mezi různými druhy. Tímto spojením vznikne výše zmíněný létající tandem. Ten se přemístí někam na klidné místo do vegetace, kde se zavěsí a milostná gymnastika pokračuje.
Před samotným pářením totiž musí sameček ještě přesunout spermie do druhotného pářícího ústrojí, které má vpředu na spodní straně druhého a třetího zadečkového článku. To udělá tak, že zadeček příslušným způsobem ohne. Po té provádí akrobacii samička. Předsune vlastní zadeček pod tělem dopředu a vzhůru tak, že dosáhne k zásobárně samečkových spermií. Přitom si může přidržovat jeho zadeček končetinami. Oba jsou v tu chvíli spojeni do kruhu, který má tvar asymetrického srdce. Pokud si pářící vážky dobře prohlédnete, vždycky poznáte kdo je kdo, jen je potřeba se v tom propletenci zorientovat. sameček drží samičku za hlavou.
Po oplodnění se samička vrátí do původní polohy a pár ještě chvíli poletuje v tandemu. Pak letí - oba nebo jen samička - klást vajíčka na kusy dřeva nebo rostliny poblíž vody či ve vodě. Šídla kladou často vajíčka samostatně, samci přitom samičku často vyrušují, uchopí za hlavu a odnášejí k dalšímu páření, takže nemá ani čas naklást předchozí snůšku.
Zajímavým způsobem klade snůšku Šídlatka páskovaná, Lestus sponsa. Pár spojený v tandemu umísťuje vajíčka do rákosových stvolů, samička kladélkem rostlinu nařízne a vajíčko zasune dovnitř. Postupují přitom po stonku dolů, až se ponoří pod vodu. Oba jsou obaleni vzduchem a díky vzdušnicovému systému mohou pod vodou dýchat až půl hodiny, potom se musí vynořit.
foto - wikimedia