Ptáci » Zoborožec kaferský - Bucorvus leadbeateri

Bucorvus leadbeateri je domovem v Africe.Pokud máte malý byt nebo klaustrofobii, určitě byste nemohli být zoborožcem.

Zoborožec obývá africké pralesy. Na horní čelisti zobáku má jakýsi hřeben, nebo přilbici, která začíná už na temeni hlavy. Vypadá to tak trochu jako druhé patro zobáku a patří mezi útvary, o jejichž účelu vědci zatím pouze uvažují. Pokud si zoborožce prohlédnete, je vám to jasné -  na co asi tuhle konstrukci má?

Navzdory impozantní monstrozitě je zobák všestranným nástrojem, který zoborožec umí šikovně používat. Dokáže v něm například uskladnit až 50 bobulí. Takže si natrhá oběd a pak se v klidu usadí a debužíruje. Nijak nespěchá, pěkně pomalu polyká jednu podruhé. A když věrný manžel krmí hnízdící samičku  a potomstvo, dělá to podobně - bobule po jedné podává ze zobáku do zobáku.

Samička totiž při zahřívání vajec hnízdo vůbec neopouští. Usadí se v dutině stromu, kterou samec následně zvenčí zazdí blátem. Zoborožci se tak zajišťují  proti nevítaným návštěvám, které v ptačích hnízdech hledají snadnou kořist. Otvorem lze prostrčit jen ten veliký zobák a tak  je samička při hnízdění plně závislá na živiteli rodiny. Sameček nejdřív krmí ji, pak i právě vylíhnuté potomky. Jakmile povyrostou, samička otvor rozšíří, vyletí a byteček přenechá mladým. Ti si vylámaný otvor dočasně vyspraví vlastním trusem, takže z něj opět vykukuje pouze zobák. Matka a spolu s otcem je ještě nějakou dobu krmí.

Kromě těchto podivuhodných zvyků je zoborožec také docela obyčejně užitečný. Při svých potravních aktivitách roznáší semena 100-150 druhů rostlin. To je obdivuhodný výkon.

Foto wikimedia