Ptáci » Albatrosi - gigantičtí letci
V současné době na světě žije 14 druhů albatrosů. Tři z nich, albatros stěhovavý, královský a amsterdamský jsou největšími mořskými ptáky. Jejich rozpětí křídel je větší než 3m, což je v ptačí říši rekordní velikost. Dovedou celé hodiny plachtit ve vzduchu, aniž by křídly pohnuli, bez námahy se vznáší nad vlnami jižních moří a této činnosti věnují až 90% svého života. Na zem vystupují jen v době hnízdění.
Tělo proudnicového tvaru je plachtění dokonale přizpůsobené, podobá se torpédu a krátký čtvercový ocas slouží jako kormidlo při změně směru. Mimořádně dlouhá křídla mají prodloužené kosti a tomu odpovídá i počet letek. Nejvíce jich má albatros stěhovavý, na každém křídle je 88 jednotlivých per. Tento tvar křídel umožňuje albatrosům dosahovat až rychlosti až 90km/h.
Vynikající letové schopnosti umožňují albatrosům překonávat obrovské vzdálenosti a nalézat bohatá loviště. Při krmení mláďat se vydávají daleko za potravou a úlovek dovedou přeměnit na vysoce výživný olej, jímž pak mládě krmí. malý albatros díky této stravě vydrží dlouhý interval mezi jednotlivými dávkami a rodiče se mohou vzdálit na delší dobu.
Je zajímavé si najít něco třímetrového v okolí a zkusit si tu velikost představit. U mě je to asi tak, že šířka mého pokoje by byla pro albatrosa malá.
Foto wikimedia