Obojživelníci a plazi » Způsob života želv

Každý má rád společnost - i mořské želvy,jak je vidět. Jako přizpůsobiví a nenároční živočichové obývají želvy řadu rozmanitých biotopů. Daří se jim v suchých oblastech jako jsou pouště a savany, na loukách, pastvinách, v lese i na horách. Několik terestrických druhů obývá aridní oblasti, kde se s vodou nesetkají po celý život ani v podobě louží.

Vodní druhy obývají stojaté vody, rybníky nebo jezera, ale i prudce tekoucí řeky. Málo sladkovodních druhů opouští vodní živel jindy, než v době kladení vajec. Mořské druhy najdeme v tropických a mírných pásmech všech oceánů.

Pozemní želvy se pohybují příliš pomalu na to, aby mohly pronásledovat kořist. Jsou převážně býložravé, spásají trávu nebo požírají listy, plody a kořínky, společně s nimi konzumují i drobné členovce, které se v jejich potravě vyskytnou. Většina druhů příležitostně požírá i zdechliny zvířat.
 
Pohyblivější vodní druhy loví kořist útokem ze zálohy. V kalných vodách nebo v bahně ve skrytu číhají na živočichy plující kolem, malé rybky, korýše a jiné vodní tvory. Sladkovodní želvy se zpočátku živí vodním hmyzem, když vyrostou, spásanjí především vodní vegetaci. Některé mořské druhy se živí v dospělosti výhradně mořskými rostlinami, jiné naopak mořskými bezobratlými, včetně medůz, mořských hub, korálů, ježovek a měkkýšů.

Foto wikimedia