Obojživelníci a plazi » Žáby
Z třídy obojživelníků jsou žáby nejdokonaleji vyvinutým řádem, jehož příslušníky snadno poznáme. Krátké tělo podpírají čtyři končetiny, jejichž prsty mohou být vybavené plovacími blánami. Zadní nohy bývají zpravidla znatelně vyvinutější než přední a mnoho druhů je používá k charakteristickému pohybu - skokům. Některé druhy ale dovedou také obratně šplhat po stromech /stromové žáby/, jiné dokonce plachtit /létavky/. Na druhou stranu existují druhy, které se pohybují velmi pomalu a neohrabaně.
Krátká žabí hlava dosedá přímo na trup a je ukončená širokou tlamou, která může být bezzubá nebo ozubená. Lepivý jazyk slouží u některých druhů k lapání hmyzu. Velké pohyblivé oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem a pro milovníky žab je to jeden z významných poznávacích znaků. Tvar žabí zorničky je velmi rozmanitý a slouží k identifikaci druhu. Také sluch je dobře vyvinutý a žáby se podle něj orientují hlavně v době rozmnožování. Mnoho druhů má rezonanční měchýřky, pomocí nichž vydávají známé žabí skřehotání. Žabí kůže je hladká, bradavičnatá nebo i porostlá trnitými výrůstky. Kožní žlázy mohou produkovat jedovaté výměšky.
Vývoj žab je závislý na vodním prostředí a nazýváme ho proměnou nedokonalou, protože z larev se dospělci vyvíjejí postupně. Při kopulaci většinou pár tráví nějaký čas v těsném spojení zvaném amplexus - uchopení. Sameček partnerku uchopí buď těsně za předními končetinami, nebo těsně před zadními končetinami, v této pozici nějaký čas plavou a přitom dochází k oplodnění vajíček. Z oplozených vajíček se ve vodě nebo ve vlhkém prostředí líhnou beznozí pulci, kteří mají ocásek a laikovi připomínají podivnou rybu. Dýchají žábrami, plicní dýchání přichází později. Nejprve jim vyrůstají zadní končetiny, později přední a ocásek se ztrácí postupně.
O potomstvo se žáby většinou nestarají, ale setkáme se mezi nimi i s unikátními způsoby rodičovské péče. V takových případech samička klade velmi málo vajíček. Některé druhy si společně šlehají pěnovité hnízdo zadníma nohama, snůšku do něj klade více samic naráz a více samců je oplodňuje.
Se žábami se potkáme na celém světě kromě extrémně chladných nebo suchých oblastí. Většinou potřebují k životu vodu i mimo období rozmnožování. Ojedinělou životní strategii zvolili hrabavé žáby, snášející dlouhotrvající sucho. Toto období t
Foto wikimedia