Obojživelníci a plazi » Metamorfóza u obojživelníků
Obojživelníci jsou jediní na souši žijící obratlovci, kteří ve svém vývoji prodělávají proměnu tvaru i podoby, tzv metamorfózu. Z vajíčka se vylíhne pulec, který se postupně mění v dospělce, takže jeho růst je provázen neustálou změnou tvaru. Tento proces je nejlépe pozorovatelný u žab, protože žabí pulci jsou od dospělců velmi odlišní. Pulec má jen hlavu, ocásek a trup, nohy mu chybí, takže se zpočátku podobá malé rybce.
Po oplození se vaječné buňky nejprve dělí na dvě další, až se vnitřek vajíčka podobá ostružině nebo moruši v rosolovitém obalu. Zárodek se prodlužuje a začíná se ohýbat. Po vylíhnutí se malý puleček nejprve živí zbytky žloutkového vaku a dokončuje se vývoj vnějších žaber, ocásku a úst. Na bříšku a pod ústy má přísavky, jimiž se přichytí na vodní rostliny a po 7-10 dnech začíná aktivně plavat a živit se vodními řasami. Po 4 týdnech jsou vnitřní žábry nahrazeny vnějšími, střevo je v té době dlouhé a zatočené a dokáže z rostlinné potravy získávat dostatelk živin. Mezi 6. a 9. týdnem se objevují pahýlky zadních nohou, tělo se protahuje a hlavu lze čím dál lépe rozeznat od těla. V té době už konzumuje budoucí žabka kromě rostlin i uhynulý hmyz a jiné organismy, včetně zbytků těl svých příbuzných. Na přední části těla se začínají objevovat přední nohy.
Po devíti týdnech.se pulec už podobá malé žabičce s dlouhým ocasem. Dobře vyvinutý ocas slouží jako zásobárna živin, potřebných k vývoji a postupně se zkracuje. Tou dobou se už pulci - budoucí žabky shromažďují na okrajích rybníka. Po dvanácti týdnech se ocas zkracuje na krátký pahýl, až docela zmizí. Celý vývoj živočicha trvá obvykle 12-16 týdnů, jeho dobu výrazně ovlivňuje teplota vody a potravní nabídka. Pulci žijící v chladnějších krajinách nebo vyšších polohách mohou dokonce přezimovat a v žábu se promění až v následujícím roce.
Některé druhy žab jsou pečlivými rodiči, o svá mláďata se starají, krmí je a přenášejí. Samička pipy americké nosí oplodněná vajíčka ve zduřelé kůži na hřbetě a po čtyřech týdnech se z nich líhnou rovnou mladé žabky. Sameček nosatky Darwinovy chová zase pulce ve svém ozvučném měchýři, dokud se nezmění v malé žabky. Samička vakorosničky vačnaté a sameček ropušky starostlivé nosí vajíčka dokud se z nich nezačnou líhnout pulci, pak je teprve svěří vodě, kde mohou dokončit svůj vývoj.
Foto wikimedia