Hmyz » Proměna dokonalá bezezbytku

Vlastnoručně ulovená babočka - bílé cLetní louka, případně zahrada plná květin a nebo naopak horká noc s těžknoucí omamnou vůní zaplavující kraj jsou prostorem, v němž se nejčastěji setkáme s motýly /Lepidoptera/. Na rozdíl od jiných hmyzích řádů jsou rozeznatelní jasně a nesplete si je ani ani s blanokřídlými /Hymenoptera/, vážkami /Odonata/, brouky /Coleoptera/ natož s pavouky /Arachnea/ z řádu pavoukovců. Poletují, hýří nádhernými barvami a dva páry křídel s uzdičkou nebo bez ní jsou nezaměnitelné. Motýla skutečně poznáte snadno.

Nikoli však v čase, které této podobě předchází.

Jakmile budoucí motýl dokončí vývoj  ve vajíčku, vylíhne se housenka. Je to něco úplně odlišného, po všech stránkách. Jinak vypadá, jinak se chová, živí se jinou potravou a dokonce - ačkoli je to vlastně mládě, má vlastní, od dospělých odlišné způsoby obrany proti nepříteli. Pokud se setkáte se vzrostlou housenkou některého z lišajů, s údivem hledíte na prapodivné pestře zbarvené stvoření s obličejem a ocáskem, zdvihající polovinu těla, aby vás zastrašilo. Neshledáte tu žádné společné znaky s plachým barevným letcem, který Vás sotva nechá přijít blíž, natož aby Vám vyhrožoval. Pokud chcete určit druh motýla ve stadiu housenky, musíte znát zcela nepodobného živočicha.

Metabolismus motýlího dospělce je torzní, motýl se živí nektarem a nikoli nepodstatnou složkou v jeho energetickém hospodářství je velká plocha křídel, jimiž může čerpat teplo ze slunečních paprsků. Cukry obsažené v rostlinných produktech se mění bezezbytku na energii, takže nepotřebuje trávit. Délka jeho života je zpravidla záležitostí týdnů, v nichž se partneři vyhledají a samice naklade vajíčka. Ale celý vývoj, od vajíčka přes housenku a kuklu až po krátce žijícího barevného krasavce, může trvat od několika týdnů po několik let.

Samička klade vajíčka přímo na živnou rostlinu, takže hned po vylíhnutí se může housenka pustit do jídla. Její způsob života je úplně opačný než u dospělců, konzumace potravy je činností, které se věnuje prakticky nepřetržitě. Nejdůležitějším úkolem je získat dostatečné množství potřebných látek, aby se mohla úspěšně přeměnit.

Po ukončení larválního stadia se housenka zakuklí. V této podobě se stává nehybným kokonem, v němž probíhá poslední proměna, při níž se z housenky stává motýl. Tento proces je skutečnou proměnou, housenka v kukle neroste, ani jí nenarůstají křídla, ale rozpustí obsah svého housenčího těla a z látek si vytvoří nové, motýlí. Je to proměna v pravém slova smyslu dokonalá.

foto wikimedia