Etologie » Když se živočich rozdovádí

Špaček obecný jako odolný alkoholik - řekli byste to do něj?Alkohol v přirozeném stavu se v přírodě vyskytuje jako produkt přezrálého kvasícího ovoce. Je přístupný každému, kdo ho chce ochutnat, takže se s ním mohou seznámit i zvířata. Reagují přitom různě. Následkem požití může být ztráta koordinace, nehybnost, dokonce úmrtí, ale někdy se živočich s alkoholem vypořádat dovede. Nebo si na něj prostě zvykne a zkouší si ho opatřit opakovaně.

Konzumace alkoholu nezávisí na typu zvířete, této vášni může propadnout v podstatě každý živý tvor. Kromě kvasícího ovoce, které se v přírodě vyskytuje a je dobře dostupné, existuje ještě jeden zdroj - alkohol vyrobený lidmi. Není sice tak snadno k mání, ale je silnější a kvalitnější. Jsou zvířata, která o tom dobře vědí.

Před několika lety byla přepadena státní laboratoř v Novém Dillí skupinou sedmi opic, které tu hledaly jakýkoliv alkohol. Laboratoř zdemolovaly navzdory úsilí strážců. U opic by to člověk konec konců i čekal, jsou to přeci naši příbuzní. Ale slinu může chytit i jiný příslušník živočišné říše.

Obávanými návštěvníky vesnice jsou v Indii divocí sloni, pátrající po destilovaném alkoholu. Roku 1997 o vánocích sestoupilo asi pětadvacetičlenné stádo z úpatí Himaláje a napadlo bangladéšskou osadu, s největší pravděpodobností kvůli místní výrobně lihu kmene Gara. Vesničané před opilými zvířaty demolujícími jejich obydlí museli uprchnout.

Konzumenty alkoholu najdeme ale i mezi opeřenci. V listopadu 1997 se těžce opilo v zkvašenými bobulemi na stromě nákupním středisku Yowa City hejno brkoslavů amerických. Asi 40 jich bylo nalezeno na zemi v bezvědomí, ostatní se sotva drželi na větvích v podivných pozicích a několik jich dokonce zahynulo, protože díky špatné koordinaci pohybů naletěli na skla výkladních skříní.

Tirumala limniace na otočníku inickém - když chcete nasávat, stačí mít sosák a pár kalíšků.Nepochybně zvláštním poživatelem alkoholu se záviděníhodnou odolností je náš špaček obecný, /Sturnus vulgaris/. Při konzumaci zkvašeného ovoce zůstávají ptáci podivuhodně střízliví, neboť dovedou alkohol trávit vyjímečnou rychlosí. Vysoký obsah enzymu alkoholdehydrogenázy, která alkohol štěpí, jim umožňuje jeho prakticky nepřetržitou konzumaci, alkohol se v nich ihned rozkládá. Ve srovnání s lidmi je obsah této sloučeniny až 14x vyšší.

Posledním neobvyklým prostopášníkem je éterický zástupce hmyzí říše. V roce 1994 bylo pozorováno mnoho opilých motýlů na otočníku indickém - Heliotropium Indicum, což je bylina známá jako "sloní pití". Zralé plody právě zkvasily a motýlům zachutnalo. Někteří se od rostliny nehnuli několik dnů. Byli natolik opilí, že nemohli odletět a nereagovali ani na lidi. Pokud se některý o let pokusil, většinou si při něm poškodil křídla.

Foto -  wikimedia