Etologie » Co je to dokonalý živočich?
Každý živočich je souborem navzájem spolupracujících soustav, uspořádaných do orgánů /například žaludek/ tvořících orgánové systémy /trávicí soustava/. Zvykli jsme si na to, že lidské tělo považujeme za velmi dokonalé a o savcích mluvíme jako o nejvyspělejší skupině živočichů. Je ale tento názor oprávněný? Co je to vlastně dokonalost a jak ji poznáme?
Trávicí soustava přeměňuje potravu na energii a látky, které využívá samotné tělo. Z ústního otvoru je potrava posunována do trávicího systému, kde se velké molekuly štěpí na menší pomocí trávicích enzymů a tělo je absorbuje. Své okolí vnímá živočich pomocí smyslových systémů, které detekují a vyhodnocují některý ze základních podnětů - světlo, tlak, teplotu, koncentraci látek. Zrak je detektorem světla, čich a chuť zkoumají chemické látky, hmat a sluch zaznamenávají vibrace. Hadi mají navíc detektor teploty, někteří živočichové dovedou vnímat ultrazvuk, elektrické impulsy nebo magnetické pole. Kromě viditelného světla, které zaznamenáváme svýma očima my, může živočich vnímat svět také v UV spektru.
Pohyb nutí živočicha vypořádat s gravitací, proto jeho tělo potřebuje opěrný systém. Organismy mají možnost volit ze dvou variant struktur - vnitřní kostra zvaná endoskeleton /například u lidí/ a vnější - exoskeleton u hlemýždě nebo u hmyzu. Svalová soustava upínající se na opěrnou soustavu zajišťuje její pohyblivost. Nervová soustava získává informace ze smyslových soustav a předává je centrálnímu nervovému systému, který je zpracovává. Pomocí dýchání nastává oxidace, tedy spalování, při kterém vzniká energie, potřebná k životu. Aby tento proces proběhl, spolupracují tři orgánové systémy - dýchací systém přivádí do organismu vzduch, krevní oběh rozvádí kyslík k buňkám a vylučovací filtrační systém, který odvádí jedovaté zplodiny z těla - k této filtraci dochází u obratlovců v ledvinách.
Uspořádání orgánových systémů není jednotné a vyspělost jednotlivých soustav není vzájemně podmíněna, jeden živočich může mít určitý systém velmi vyspělý a jiný mu naopak může chybět. Ani člověk po této stránce nedospěl vždy k tomu nejlepšímu možnému řešení. Ptáci dovedou létat, vodní živočichové se hluboko pod mořskou hladinou vyrovnávají s obrovskými tlaky a mnoho zvířat je schopno viditelně změnit své zbarvení. Hadi dovedou v noci zaznamenávat teplo, kočka si umí ve tmě "svítit" očima, takže vidí mnohem lépe a svalová soustava kočkovitých šelem je u savců nejdokonalejší. Vynikající čich psů člověk využívá v mnoha směrech, sotva by se této vymoženosti chtěl vzdát dobrovolně.
A tak se nabízí otázka - jak je to vlastně doopravdy s naší pozicí mezi živočichy? Je to, co umíme a víme skutečně tím nejdokonalejším, nejužitečnějším a nejvýhodnějším? Kolem nás je mnoho podnětů, které vyhodnocovat neumíme a mnoho možných činností, které nedovedeme vykonávat, zatímco jiní v tom dosahují virtuozity. A pokud něco takového nedovedeme, je možné abychom objektivně posoudili, zda nejde v takovém případě o mnohem dokonalejší a po všech stránkách pokročilejší stav existence? Nejsme prostě jen jednou variantou z mnoha možných, variantou, která stejně jako u jiných má prostě své hranice?
Foto - wikimedia