Bezobratlí » Houbovci - Porifera
Nejde o ty houby, které sbíráme, bude řeč o houbovcích, neboli živočišných houbách.
To jsou jednodušší, většinou mořští bezobratlí s vakovitým tělem, rozmanitých tvarů, většinou asyimetričtí, někdy s náznakem paprsčité symetrie. Nemají smyslové orgány ani nervovou soustavu, ale navzdory této jednoduchosti jsou to velmi úspěšní živočichové, obývají oceány už stovky milionů let. Mohou být velcí několik milimetrů, ale dorůstají i značných rozměrů a dožívají se vysokého věku.
Houba sudovitá - Xestospongia muta je sudovitého tvaru a roste v hloubkách přes 15m. Dosahuje výšky kolem dvou metrů a předpokládá se, že tyto obrovské exempláře jsou staré víc než sto let.
Buňky houbovců nevytvářejí pravé tkáné, ale žijí samy za sebe, mnohé mohou měnit specializaci podle umístění. Množí se pučením, tvorbou zapouzdřených útvarů, tzv gemulí, ale dovedou i regenerovat odlomené části. Takže by se dalo říci, že se množí řízky - to u živočichů moc obvyklé není.
Houby jsou výkonné filtrační mechanismy. Pomocí drobných bičíků rozproudí vodu, která vtéká póry do těla houby a zde síť kanálků zachycuje plankton a organické zbytky. Čistá voda vytéká otvorem, zvaným osculum, který je vždy větší, než nasávací póry a situován bývá obvykle na nejvyšším místě živočicha.
V prostředí, kde se vyskytují, mohou houby zastávat i důležitou roli ve vztahu k jiným ortganismům. Houba povlaková, mycele laesis, vytváří povlaky na spodní straně korálů. Tím chrání korálové kolonie před Houbou leptavou Cliona delitrix a Houbou korálovou - Siphonodictyon coralliphagum, které prorůstají korály zespodu a zevnitř je rozežírají.
Foto - wikimedia