Milovníci přírody » Zvíře v nouzi - jak pomoci

Jestli máte rádi zvířata a chcete pro ně něco udělat, tak sem rozhodně zajděte sem. Protože tady se dozvíte jak.

Najdete tu především kontakty na záchranné stanice a také jedno číslo na centrální dispečnig, kde vás budou navigovat, když nevíte, kam přesně se v konkrétní situaci máte obrátit. Když si číslo uložíte do mobilu, budete ho mít po ruce, pokud se vyskytne potřeba -  což může znamenat nejen zachráněné zvíře, ale také menší výdaje.

Nedávno se syn pokoušel udělat něco pro srnku, kterou pravděpodobně zranilo auto - obvolal postupně všechna čísla, která ho napadla, ale bohužel - výsledek žádný, ovšem penízky to stálo.

dispečink záchranných stanic tel.: 774 155 155

Na stránkách se kromě jiného dozvíte, co můžet pro zraněné zvíře udělat a jak správně postupovat při nálezu. Samotné dobré úmysly totiž nemusí znamenat dobré výsledky. Ne každý zdánlivě bezmocný tvoreček, se kterým se v přírodě setkáte, je skutečně bezmocný a nepoučený člověk může v dobré víře zvířeti uškodit.

Malé zajíčky a srnčata můžete najít v trávě, jak se nehybně krčí a leží tam třeba celý den. Čekají, až je přijde nakojit matka. Jejich obranou je to, že téměř nemají pach, takže je predátoři necíví. Ve chvíli,kdy se takového mláděte dotknete, odsuzujete ke smrti hladem, protože matka ucítí cizí pach a mládě zavrhne. Čekající nehybné mládě je v pořádku, v tomto životním stadiu je to jeho obranná strategie. Ale po doteku horlivého zachránce už v pořádku není.

Ptáci v době kdy se učí létat pochopitelně létají špatně a pokus o záchranu by nemusel být užitečný. Malý savci ale na lidský dotek doplácí mnohem víc, protože pach je pro ně velice důležitý.

A víte, co dělat , když vlétne do místnosti netopýr? Netopýr se neorientuje zrakem, pohybuje se jinak než pták a měli při záchraně byste mu neměli ublížit.

Pomoci můžete také ježkům - tady se dozvíte o situacích, kdy pomoc potřebují.


Takže navštivte, přečtěte a poučte se. Až se pak setkáte se zvířetem v nouzi, budete mnohem úspěšnější