Literatura » Olga Hejná - Bubáci z Pampelic

Moje oblíbená knížka z dětství, kterou napsala Olga Hejná a ilustrovala Helena Zmatlíková. Nádherné obrázky a ještě nádhernější příběh. Vlastně takový příběh v příběhu.

Dvě děti si vymýšlejí pohádku, do které občas sami vstupují. Pohádka je o bubácích, kteří bydlí ve vesnici Pampelice, mají tam školu a protože se díky chodícím novinám teleti Bulíkovi žáci ocitli v louži i s učitelem, byla škola zrušena. Učitel Šumák totiž vyšuměl a omládl a stal se zněj normální kluk. Výuky se ujala šplhounka Zezelice-Dozelice, kterou nikdo nesnáší a tak se bubáci vydali hledat nějakou novou školu.

Knížka je sice pro děti, ale jsou tu překrásná zamyšlení - například kdy a proč se Zezelice jmenuje Zezelice a kdy Dozelice, jak Slunce vysedělo planetky, jak si šneček vyměnil s holčičkou sen nebo jak to vypadá v naopacké zemi. Je tu spousta moudrostí, ne takových těch výchovných, spíš takových pohádkově logických - třeba kdo má komu poděkovat při uchystávání svačiny - jestli uchystávač svačícímu nebo naopak. Nebo jak se dělá radost.

Bubáci jsou dost netradiční - Šumák vypadá jako sklenice s brčkem, Šelest jako šelestící listí, dvojčata Vlas a Hlad jsou tak tencí, že je skoro není vidět. Hlavní hrdina Kšandička je růžová bublina a straší hlavně tím, že práská kšandou. Bubák Knot vypadá jako knot a má zlaté prasátko Matyldu, která bydlí v zrcátku a v noci může bubákům svítit. Chodící noviny tele Bulík má na sobě navěšené zprávy a chodí po Pampelicích, takže si občané bubáci mohou číst novinky. Jedna postavička lepší než druhá!

Výtisk, který vlastním, je z roku 1969, ale v téže podobě vyšla v současné době. Když si vyhledáte knihu na internetu, což jsem právě udělala, snadno ji koupíte a dokonce levně. Mě příjemně překvapilo, že o ní pochvalně píše víc dospělých čtenářů.

Doporučuju komukoliv, ti nejmladší se dobře pobaví a na starší působí kniha jako silné antidepresivum.